Dermotoloji, Sağlık Rehberi

Mezoterapi Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Mezoterapi Nedir?

Orta deri tedavisi anlamına gelen “mezoterapi” tedavi gerektiren ağrılı veya hastalıklı bölgeye uygulanan mikro enjeksiyonlar ile tedavinin gerçekleştirilmesidir. Bu yöntem ilk defa 1952 yılında Fransa’da uygulanmıştır. Mezoterapi, çok ince ve kısa iğne uçları (4-6 mm’lik 29-30 g iğneler) kullanılmak suretiyle uygulanan ağrısı yok denecek kadar az olan bir tedavi yöntemidir.

İlaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden atıldığı için; oral yoldan, kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlarla alınan ilaçlarda miktarın tamamı ilgili organa ulaşamamaktadır. Bu yollarla alınan ilaçlar kan yolu ile diğer organlara da ulaşabildiği için yan etki gösterme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Mezoterapi tedavisinde ise doğrudan ve sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaç verildiği için yan etkiler en aza inmektedir.

Mezoterapide ilaçların bölgeden emilimi çok az olduğu için dolaşım sistemine ilaç geçişi de yok denecek kadar azdır. Yapılan enjeksiyon sayısı; hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Artrit gibi tüm eklem hastalıklarında,

Boyun ve bel fıtığı ağrılarında,

Syatalji ve brakialjinde,

Migren ve adet ağrıları

Varis, lenf ödem ve flebit gibi bazı damar hastalıklarında,

Estetik amaçlı olarak selülit tedavisinde,

Vasküler lekelerde,

Çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde,

Cilt yaşlanmasını ve saç dökülmesini engellemek amacıyla yaygın olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir