Sağlık Rehberi

COVID-19 Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

COVID-19, hastaların solunumsal, fiziksel, damarsal ve psikolojik işlev bozukluğuna yol açan oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır. COVID-19’un tam olarak klinik özellikleri, tedavisi ve korunma yolları henüz belirlenmemiştir. Ancak her geçen gün deneyimler ve dolayısıyla da bilgi birikimi artmaktadır.

Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda solunumsal ve fiziksel işlev bozuklukları gelişebilmektedir. Özellikle uzun süre yoğun  bakımda  kalan hastalar başta olmak üzere hastalığı atlatan hemen herkeste az veya çok kas kuvvetinde azalma, yürüme ve denge fonksiyonlarında bozulma, akciğer ve kalp kapasitesinde azalma meydana gelmektedir.

Enfeksiyonu geçirmiş ve aktif hastalık dönemini atlatmış olan hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımına ihtiyaç duyacağı önemli bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.

Bu nedenle tıp merkezimizde Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastaların kalp, solunum ve fiziksel fonksiyonlarını tam anlamıyla geri kazanmaları için uzman hekimlerimiz ve fizyoterapistlerimizle Covid-19 sonrası fizik tedavi programı başlattık.

Covid-19 sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon programı:

Pulmoner (akciğer) Rehabilitasyon

Kardiyak (kalp) Rehabilitasyon

Kuvvet, denge ve endurans rehabilitasyonunu içermektedir.

Siz veya yakınlarınız Covid-19 geçirmişse vücut fonksiyonlarınızın geri kazanımı ve virüsün verdiği hasarların tam anlamıyla onarımı için Covid-19 sonrası fizik tedavi programımızı öneriyoruz.

Fizik tedavi programımız SGK’sı olan hastalarımız için ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir