Lider Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Servisi

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gözlerimizi düzenli aralıklarla muayene ettirmemiz son derece önemlidir. Sağlıklı bir erişkinde bu süre 1 yıl iken sistemik hastalığı olanlarda ve çocuklarda genellikle 6 aydır. Ekranlı cihaz kullanımının çok arttığı günümüzde, yılda 1 kez göz muayenesi olarak birçok hastalığın ve düzeltilebilir bozuklukların erken teşhis ve tedavisi mümkündür.

Merkezimizde yararlanabileceğiniz muayene ve tetkikler:

Refraksiyon Muayenesi: Uzak ve yakın görme kusurları için gözlük düzenlenmesi.Kişisel hassasiyetlere,mesleğe,yaş grubuna göre her bireyin kullanması gereken cam türleri ve gözlük ayarlamaları değişkenlik gösterebilir. Örneğin çocuklarda kırılmaması nedeniyle mutlaka organik cam kullanılması gibi.

Kontakt Lens Muayenesi: Görme kusurları için düzeltme yapan lensler ve kozmetik lensler.Deneme lens uygulaması ve kullanım eğitimi sonucu uygun lensiniz için gözünüze uygun ve sağlıklı kontakt lens reçetesi düzenlenmektedir.Kontakt lenslerin eğimleri ile gözünüzün eğiminin uygunluğu en sağlıklı şekilde deneyerek belirlenir. Denemeden alınan lensler göz sağlığı açısından sakıncalıdır,geri dönüşümsüz hasarlara yol açabilir.

Kornea Kalınlık Ölçümü: Glokom (Göz Tansiyonu) keratokonus (kornea nakline kadar gidebilen görme kusuru) ve benzeri hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır.

Bilgisayarlı Göz Muayenesi: Sağlıklı ve rahat kullanabileceğiniz bir gözlük reçetesi düzenlemede önemlidir.

Çocuklarda şaşılık muayenesi: 3 – 6 yaş arası göz tembelliği tedavisinde önemli bir dönemdir. Tedaviye iyi yanıt alınır. Göz bebeği büyültülerek gizli refraksiyon kusurları tespit edilebilir. Şaşılık olmadan da kusur ve göz tembelliği görülebilir. En fazla gözden kaçan tembellik şeklidir.

Bilgisayarlı görme alanı: Glokom ve Nörooftalmolojik hastalıkların tanısında erken bulgu veren önemli bir testtir. Oftalmık migren optik nevrit ms gibi hastalıklarda nöroloji birimiyle birlikte çalışılarak tedavi edilir.

Göz Tansiyonu Ölçümü ve Takibi: Glokom genetik olarak aktarılan bir hastalıktır. Birinci derecede yakınlarında glokom olan bireylerin 40 yaşından sonra tarama yaptırması gereklidir. İyi takip ve tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir.

Göz Kuruluğu Testi: Sürekli bilgisayar kullanımı ve kontak lens kullanımından romatizmal ve bağ dokusu hastalıklarına kadar geniş bir yelpazede rastlanır. Schırmer testinin tanı koydurucu değeri vardır. Öneriler ve damlalar belirgin rahatlama sağlamaktadır.

Göz Dibi Muayenesi : Hipertansiyon, Şeker, Guatr, Kolesterol Yüksekliği gibi sistemik hastalıklarda ve bazı ilaç kullanımlarında düzenli olarak göz dibi muayenesi yapılması gereklidir. Göz dibi patolojileri erken tespit edildiğinde görme kayıpları önlenebilmekte en azından durdurulabilmektedir. Örneğin; şeker hastalarında zamanında yapılan lazer uygulamaları ile görmeler korunur.

Orhan-Kavasoğlu

Göz Hastalıkları bölümümüzde Op. Uzm. Dr. Orhan Kavasoğlu

Çarşamba ve Cuma 09:00-17:00

Cumartesi 09:00-13:00  saatleri arasında hizmet vermektedir.