Sağlık Rehberi

Korona ve İyileşme Süreci

Şiddetli hastalıklardan sonra yaşam zor olabilir ve tekrar “normal” hissetmeniz zaman alabilir. Bu süreçte uyum sağlamak ve toparlanmak için kendinize veya sevdiklerinize zaman vermeniz gerektiğini unutmayınız.

COVID-19 sonrası iyileşme Solunum hastalığı sırasında ve sonrasında sık görülen sorunlar:

COVID-19’un bireylere etkisi ve neden olduğu problemler birbirinden farklı olabilir. Bazı hastalar hızlı bir şekilde iyileşip fazla desteğe ihtiyaç duymayabilir. Diğer hastaların iyileşmeleri için daha fazla zaman gerekebilir. Hastalık sırasında veya sonrasında karşılaşabileceğiniz olası yaygın sorunların bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Çoğu kişi hastanede yatarken normalden daha az hareket eder. Çok fazla yatak istirahati veya oturma kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir. Hareket beceriniz azalabilir. Zayıflık, eklem sertliği, kas gerginliği, bazen ayakta iken daha güvensiz hissetme ve zindelikte azalma oluşabilir. Bu normaldir, ancak hastalıktan sonra en kısa sürede kasları toparlamak önemlidir ve hareketli olmak insanların hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileşmesine yardımcı olur.
 • Nefes darlığı – COVID-19’da sık karşılaşılan bir durumdur. Akciğerleriniz vücudunuza oksijen sağlamak için daha fazla çalıştığından, nefes darlığınız olabilir. Daha hızlı ve daha yüzeysel nefes alıyor olabilirsiniz.
 • Balgam – COVID-19 birçok hastada kuru öksürüğe sebep olabilir. Bazen hastalıklarının seyri ilerledikçe balgam gelişebilir. Balgamı temizlemek, oksijen seviyenizi artırır ve nefes almayı kolaylaştırır.
 • Yorgunluk – Bu hastalık kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Sadece kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra bile yorgun hissetmeniz veya daha fazla uyumanız mümkündür

Toparlanma için hedefler belirleme Sabırlı olmak ve pozitif kalmak önemlidir! Gerçekçi hedefler belirlemek, başarılı hissetmenize ve ilerlemenizi görmenize yardımcı olabilir. Kendinize her haftanın sonunda ulaşmak için küçük hedefler koyabilirsiniz. Bunlar fiziksel ve zihinsel hedefler olabilir. Kendinize çok zor ve gerçekçi olmayan hedefler koymadığınız sürece, bunları gerçekleştirmek oldukça cesaret verici olabilir.

Hedefleriniz şunlar olabilir:

– Nefes alıp verişinizi iyileştirmek Zatürre veya solunum enfeksiyonu varsa daha fazla balgam üretilir. Balgamı temizlemeye yardımcı olmanın en iyi yollarından biri hareketli olmaktır.

 • Başlangıçta sandalyede oturmak veya yürümek gibi derin nefes almayı ve öksürmeyi teşvik eden aktiviteler yardımcı olabilir.

– Nefes darlığını azaltmak Her gün giyinmek, yürümek veya ev işleri yapmak nefes nefese hissetmenize neden olabilir. Bu korku ve paniğe neden olabilir. Nefes darlığınız olduğunda şunları yapabilirsiniz:

 • Konuşmamaya ve hareket etmemeye çalışınız.
 • Nefesinizi toparlamak için kendinize zaman tanıyınız.
 • Nefes almanızı kolaylaştıracak bir pozisyon seçiniz (Aşağıda bunları bulabilirsiniz).
 • Rahatlayınız veya dikkatinizi dağıtınız (Bir resme, pencereden bir manzaraya odaklanmak yardımcı olabilir).
 • Yapmanız gereken işleri gün içine yayınız.
 • Solunum tekniklerini uygulayınız (bunlar size fizyoterapistiniz tarafından öğretilir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir