Sağlık Rehberi

Hamileliğin Keyfini Çıkarın

Hamilelik dönemi bir kadının hayatındaki en güzel zamanlardan biridir. Gebe olduğunu öğrendiğinde neşe, umut ve bazen de anksiyete hissedilebilir. Bu dönemde her anne adayı için farklı zorluklar olabilir fakat aynı zamanda hamilelik sonrası sürece hazırlık anlamını içeren bir zaman dilimidir. Zorlukları düşünmek yerine çeşitli uğraşlar edinebilir, farklı hobilerle uğraşılabilir. Doğum sonrası vakit bulup yapamayacağınız şeyleri rahatça yapabilirsiniz.

Pozitif düşünün

Öncelikle etraftan duyduğunuz korku hikayelerini kafanızdan atmanız gerekli, gebelik sizin şirin, güzel mi güzel bir bebek sahibi olmanızı sağlayacak bir yolculuktur. Her kadının bünyesi farklı olduğu için her gebenin de tecrübeleri farklı olacaktır. Her konuda olumlu düşünmek gebeliğinizin keyifli geçmesi için ilk adım olacaktır. Olumlu düşünmek için bir efor da harcamanız gereklidir, bu tamamen size bağlıdır.

Uyuyun ve dinlenin

Gebeliğin son haftalarında uykusuzluk baş gösterebilir ve hatta doğumdan sonra bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için uykusuz kalmanız gerekecektir. Bu nedenle hamilelik dönemi dinlenmeniz, istediğiniz kadar uyumanız için bir fırsat dönemidir. Gün içinde küçük uyku molaları verebilirsiniz. Bazı şeyleri doğumdan sonra rahat yapamayabilirsiniz gebelik dönemi bunlar için en uygun zamandır. Örneğin: tüm gün uzanıp istediğiniz filmi istediğiniz zaman başından sonuna kadar izlemek, okumayı ertelediğiniz kitapları okumak, sinemaya gitmek size huzur verebilir.

Listeler yapın

Gebelik hormonları nedeniyle kolayca uykunuz gelir ve bazen yapacağınız şeyleri unutabilirsiniz. Bebeğiniz için alınacak giysiler, oyuncaklar, oda eşyaları için bir liste hazırlamak güzel ve mutluluk veren bir uğraş olacaktır.

Fotoğraf günlüğü tutun

9 ay 10 gün sürecek bu maceralı dönemi kare kare kaydetmeniz hem keyifli hem de faydalı bir uğraştır. İlerleyen yıllarda çocuğunuz da bu fotoğraflara bakmaya bayılacaktır. Gebeliğiniz boyunca nasıl değiştiğinizi, paylaştığınız özel anları hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraflarınızın arkasına o gün neler yaşadığınızı, neler hissettiğinizi yazmanız paha biçilmez bir anılar koleksiyonu sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Egzersiz yapın

Hareket etmek mutluluk hormonlarınızı harekete geçirmenize yardımcı olur, kendinizi zinde ve fit hissedersiniz. Hamilelik yogası, düzenli yürüyüşler, yüzme size çok iyi gelecektir. Bedeniniz rahatladığı gibi zihnen de rahatlayacaksınız.

Bebeğinize isim düşünün

Bebeğinize isim aramak ne kadar kolay görünse de aslında çok zaman alan, düşündüren ama bir o kadar da keyif veren bir süreç yaşamanıza neden olur. Onu ismiyle çağırırken düşünüp hayaller kurun.

Bebeğinizle iletişim kurun

Bebeğiniz hamileliğin son dönemlerinde dış seslere tepki verecektir. Onunla konuşmak, müzik dinletip hareketlerini izlemek sizi son derece mutlu edecektir. Bir yatağa uzanıp hareketlerini izlemeye çalışın, büyük keyif alacaksınız.

Bebeğinizin odasını planlayın

İşte üstünde ciddi bir zaman harcayıp keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak olan bir uğraş daha. Dergilerden oda tasarımlarını inceleyip, mağazaları gezmek, çocuğu olan arkadaşlarınızın fikirlerini almak vaktinizi alıp güzel düşüncelere dalmanızı sağlayacaktır.

Hamileliğinizin kıymetini bilin

Hayatınız boyunca bir daha böyle bir zaman bulmanız çok zordur; bu kadar çok insanın size yardım edip, destek olmayı isteyeceği çok nadir zamanlar olacaktır. Paketlerinizi taşımaya, taşıtlarda yer vermeye istekli insanları geri çevirmeyin, kendinizi özel hissedin ki öylesiniz! İleride siz de bu iyilikleri başka hamile kadınlara yardım ederek devam ettireceksiniz ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Doğum korkusunu doğru bilgilenme ile yenin

Doğumun nasıl olacağı, sizleri nelerin beklediği gibi sorular aklınızda dönüp duracaktır. Endişelenmek yerine bu soruları doktorunuza sorun, danışın. Sorularınızın cevaplarını buldukça inanılmaz rahatlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.