Sağlık Rehberi

Topuk Dikeni ve Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir ?

Topuğun altında ve bazen de ayak tabanına yayılan ağrıya sebep olan rahatsızlığa verilen isimdir. Röntgende topuk alt kısmında dikene benzer bir çıkıntı görüldüğü için bu isim verilmiştir. Ancak ağrının sebebi kemik çıkıntı değil orada oluşan iltihabi durum ve ödemdir. Tedavi edilmediği takdirde günlük yaşamı önemli ölçüde etkiliyor. Ayak tabanında taş ya da çivi olduğu hissini veren bu rahatsızlıkta erken tanı ve tedavi ile şikayetler tamamen ortadan kalkabiliyor.

Topuk dikeninin sebebi nedeni nedir?

En sık rastlanan sebepler: kilolu olmak, gün içinde uzun süre ayakta durmak, sert tabanlı ayakkabılar giymek ve uzun süre sert zeminde ve evde yalınayak yürüyenlerde sıklıkla görülür.

Topuk dikeninin belirtileri nelerdir ?

Topuk ve / veya ayak tabanında ağrı oluşur. Bu ağrı özellikle sabah yataktan kalkınca ilk basmamız da çok belirgindir. Sonra yürüdükçe biraz azalır ancak akşama doğru tekrar artabilir. Bir süre oturduktan sonra kalktığımız zaman yine fazladan ağrı hissedilmesi tipik belirtisidir.

Teşhis nasıl konulur ?

Doktor muayenesi ve yukarıdaki belirtilerle tanı büyük oranda konulur.  Genellikle röntgen filminin çekilmesi ile teşhis konulur. Röntgen filminde üçgen şeklinde hafif bir kabarıklığın görülmesi teşhis için yeterlidir. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere kabarıklığın üçgen dikene benzemesi rahatsızlığa ismini vermiştir.

Tedavi seçenekleri nelerdir ?

Tedavide sebeplerin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Bir yandan topuktaki iltihabi durum tedavi edilmeye çalışılırken diğer yandan kilo kontrolü, ayakkabı / tabanlık seçimi ve ayakta daha az durma gibi tedbirlerin alınması gerekir. Aksi takdirde topuk dikeni ağrıları yıllarca geçmeyebilir.

Tedavi seçenekleri

1 – ESWT : Haftada bir gün yapılan ve 10 dk süren bir tedavidir. Topuk altına ses dalgası veren bir cihazla yapılır. 5 seansa kadar uygulanır. Topuk dikeninde ilk tercih edilen yöntemdir

2– Fizik tedavi uygulamaları : 14-21 seans uygulanabilir.

3- Topuk altına enjeksiyon yapılarak uygulanan tedaviler : Günümüzde topuk altına kortizon enjeksiyonları ilk uygulanacak tedavi yöntemidir. Eğer kortizon tedavisinde sonuç alınamazsa, ozon enjeksiyonu, proloterapi ve PRP tedavileri tercih edilmektedir. Hangi tedavi tercih edilirse edilsin her durumda buz uygulaması ve egzersiz tedavisi tamamlayıcı olarak tedaviye eklenir. Tedavi tercihine hastanın durumu ve rahatsızlığın şiddetini göz önüne alarak hekiminiz karar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir