Sağlık Rehberi

Antikor Testi ile İlgili Merak Edilen Soru Cevap

Covid-19 (Korona) Antikor testleri ile ilgili merak edilen 10 soru ve cevabı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 1. Antikor nedir?

  Antikorlar, bağışıklık sistemimizin vücudumuza yönelik tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir.
 2. Antikor testi ile tanı konur mu?

  Antikor testleri ana tanı koyu test olmasa da özellikle IgM antikoru virüsün vücuda girdiği erken dönemde pozitifleşebildiği için tanıda yardımcı olmaktadır.

 3. PCR (sürüntü) ile antikor testi arasındaki fark nedir?

  PCR testi Covid-19 virüsünün vücuda özellikle girdiği ağız ve burundan alınan sürüntü ile laboratuvar ortamında virüse ait partiküllerin tespit edilmesine dayanan bir testtir, antikor testi ise vücudun virüs ile temastan sonra virüsü yenmek için kanda oluşturduğu savunma hücreleridir.
 4. IgM ve IgG ne demektir?

  IgM antikoru virüsle temas ettikten sonra vücudun 1 hafta içerisinde ürettiği ve yaklaşık 2 hafta süresince kanda pozitif olarak tespit ettiğimiz erken dönem antikorudur, tanıda PCR testine yardımcı olabilecek antikor bu antikordur.

IgG antikoru ise virüsle temas ettikten yaklaşık 2 hafta sonra pozitifleşen ve yaklaşık 4-6 ay pozitif seyreden bağışıklık durumunu göstermede yararlandığımız testtir.

 1. Covid-19’a karşı gelişen IgG antikorları bizi ne kadar süre korur?

  IgG antikorları yüksek seyrettiği müddetçe korumada etkilidir ama tabi ki tek başına değil. Virüse karşı koruma önemli olan bir çok etmen
  vardır.
 2. Antikor testi nasıl yapılır?

  Antikor testi Sağlık Bakanlığı tescilli referans laboratuvarımızda “eliza” denilen bir yöntemle bakılmaktadır. Bir kan testidir.

 3. Covid-19 geçirmedim, ama antikorum pozitif tespit edildi, mümkün mü?

  Mümkündür. Antikor testiniz pozitif ise bu vücudunuzun bu virüsle bir şekilde temas ettiğini gösterir. Hastalık semptomları göstermemiş olsanız bile virüs sizi enfekte etmiştir. Diğer bir deyiş ile “asemptomatik” olarak hastalanmışsınız demektir ki bu da tüm virüs pozitiflerin yaklaşık %40-60’dır.

 4. Covid-19 geçirdim, ama antikorum negatif tespit edildi, mümkün mü?

  Mümkündür. En olası neden virüs ile temasınızın üzerinden 4-6 aydan fazla bir zaman geçti ise antikor testi negatifleşmiş olabilir. Daha az görmekle beraber antikor oluşumunu engelleyen veya kısıtlayan bir immün rahatsızlığınız olabilir.

 5. Antikorum pozitif yine de aşı yaptırmalı mıyım?

  Kesinlikle evet. Aşı vücuda virüsü yeniden hatırlatma olacaktır. Bu şekilde koruma periyodunuzu uzatmış olacaksınız. Sıranız geldi aşı olmayı ihmal etmeyin.

 6. Aşı yaptırdım ama antikorum pozitifleşmedi, ne yapmalıyım?

  Ülkemizde de şu an aşılama programında yapılan inaktif aşılarda zayıf ya da hiç antikor yanıtı görülebilmektedir. Bu durumda diğer aşıları (mRNA vb) beklemek dışında bir seçeneğimiz görülmemektedir.

 

 

Antikor testi ve bağışıklık sisteminiz ile ilgili diğer merak ettiğiniz her şey için lütfen bize ulaşınız. Sağlıklı günler, mutlu yarınlar…

 

Dr. Haluk Aktaş

 

 

(Not: Özgün içeriktir, lütfen kaynak belirtmeden paylaşmayınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir